У Сарнах працює центр психосоціальної підтримки: для кого та як потрапити на прийом

23 Серпня 2024, 13:38
Керівниця центру «Життя» Оксана Скуловець 1155
Керівниця центру «Життя» Оксана Скуловець

У центрі психосоціальної підтримки «Життя» з початку вересня 2023 року надають психологічну та психіатричну допомогу населенню. 

Пріоритетними групами для надання послуг є військовослужбовці та члени їх родин. У нинішніх реаліях це особливо актуальний і потрібний заклад. Досвідчена команда психологів та лікаря-психіатра працює для надання комплексної реабілітації та відновлення здоров’я військовослужбовців. 

Про особливості роботи психосоціального закладу та його доступність – для читачів Район.Сарни розповіла керівниця центру «Життя» Оксана Скуловець.

Втілили проєкт центру «Життя» завдяки грантовим коштам

Життя людини пов’язане з факторами, які можуть травмувати її психіку і призвести до порушення соціальних зв’язків. Тим паче українців, які нині живуть у стані війни з російським агресором. Гостра потреба створення центру постала з початком повномасштабного вторгнення. 

Вже на той час Сарненська громада багато працювала як громада приймаюча. Разом з тим постало питання про психологічну підтримку військовослужбовців та членів їх родин. Відтак в адміністрації Сарненської міської ради прийняли рішення шукати грантодавців для втілення цієї ідеї.

Був запит на створення умов для ветеранів, їх родин, внутрішньо переміщених осіб, в яких би людина змогла отримати кваліфіковану допомогу і стабілізувати свій стан. Проєкт вдалося реалізувати за підтримки Сарненської міської ради та Фонду міжнародної солідарності (Республіка Польща) у партнерстві з BGK (Банк крайового господарства), Європейською Комісією та програмою «Підтримка демократії» Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Це відбулося в рамках проєкту «Психосоціальна підтримка в України» PRO_MentalHealth, яку реалізовує Фонд міжнародної солідарності (Республіка Польща) у партнерстві з BGK (Банк крайового господарства), Європейською Комісією та програмою «Підтримка демократії» Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

У цьому конкурсі брали участь 16 громад Рівненської області, в травні Сарненська громада ввійшла у четвірку громад переможців. Сарненський центр отримав від Фонду міжнародної солідарності автомобіль та цільову фінансову допомогу на створення і розвиток закладу.

ФОТО Центру психосоціальної підтримки ЖИТТЯ
ФОТО Центру психосоціальної підтримки ЖИТТЯ

Кити роботи центру – мультидисциплінарна команда

Діяльність Центру базується на мультидисциплінарній команді у складі психіатра та трьох психологів. Особливістю команди є змога надавати послуги стаціонарно та мобільно, у віддалених населених пунктах громади, ветеранам війни, захисникам і захисницям, членам їхніх сімей та сімей загиблих, особам, які отримали поранення, були у полоні або під окупацією, внутрішньо переміщеним особам, а також цивільним особам, які пережили травматичний досвід.

Команда працює таким чином, щоб клієнти, які користуватимуться послугами центру, розуміли, що є певна межа роботи психолога і психіатра. Функціонал психолога спрямований саме на спілкуванні, груповій роботі, спрямованій на відновленні внутрішнього ресурсу, а психіатр дає вже медикаментозне лікування і виведення людини в стани, коли вона самостійно, виважено може приймати рішення.

«І той, хто пройшов цей шлях звернень, з вдячністю оглядається на шлях комунікації з цими фахівцями», – зазначає Оксана Скуловець.

За словами Оксани Скуловець, побутує така думка, що військовий може отримувати допомогу тільки у військового психолога. Насправді ж військові психологи в більшості працюють саме з психологічної підготовки військових у бойових діях,  у процесі несення служби – з тими складнощами з якими вони зустрічатимуться. 

«Психологи, які працюють у нас в центрі, мають трошки інше завдання. А саме – допомогти сприйняти нове життя і соціально адаптуватися в новому режимі. Тому що коли психіка працює у бойових діях, вона заточується на виживання, там спрацьовують зовсім інші реакції й вони йдуть більш інстинктивного характеру. Тому дуже багато військових, які приходять з війни у цивільне життя, – перший період для них надскладний. Тому що психіка має перелаштуватися, адаптуватися і продовжувати жити, як звичайна людина. Багато хто каже, вони вже не будуть таким, як попали на бойові дії. Але саме наші психологи будуть допомагати в тому, щоб сприйняти нову реальність, максимально зберегти своє здоров’я і здоров’я їх сімей», – додає пані Оксана.

Допомагають відновити фізичне та моральне здоров'я

На жаль, війна дає в кожну родину негативний досвід переживання, втрати здоров’я, тому що є дуже багато набутої інвалідності, з якою теж потрібно навчитися жити. У Центрі психосоціальної підтримки «Життя» почав функціонувати новий напрямок для стабілізації здоров'я військових – фізичне відновлення. Послуга безплатна для військових Сарненської громади.

«Ближче до нового року з’явилася ідея, під яку написали мікрогрант щодо створення робочого місця фізичного терапевта та відкриття невеличкого відділення фізичної реабілітації. Фізтерапевт інтегрує різні підходи – мануальну терапію, кізіологію, тейпування, використовує сучасні методики», – розповідає керівниця центру.

Загалом тут проводять діагностику м’язової системи та функцій руху, відновлюють функції руху після травм чи поранень, складають програми тренувань для покращення фізичного здоров’я, супроводжують під час тренувань, роблять лікувальний масаж за призначенням. Центр працює в інтенсивному темпі, в місяць надають близько 200-250 послуг.

«На сьогодні ми говоримо про діючих військовослужбовців та тих, що приходять на відновлення після поранень. Тих військовослужбовців, які на ротації, обслуговуємо першочергово», – розповіла пані Оксана.

На відео прийом у фізіотерапевта

Послугу фізичного відновлення у центрі запустили завдяки співфінансуванню європейських партнерів і Сарненської міської ради. Тренажери й інвентар закупили за кошти донорів у рамках проєкту «Посилення громад у регіонах України», що реалізується Програмою розвитку ООН в Україні за фінансової підтримки Уряду Великої Британії. 

Зала доступна для тренувань постійно. А у вівторок, четвер, субота – працює фізіотерапевт. Це безкоштовно для військових.

Адміністрація центру зазначає, що чекають від держави, аби законодавча, нормативна база була врегульована, щоб зрозуміліше вибудували цю структуру.

«Хотілося б саме державної підтримки. Наші захисники на «нулі» не питають, яку громаду вони захищають, вони захищають територіальну цілісність України. Коли хтось звертається не з громади, то не маєш морального права відмовити», – веде далі Оксана Скуловець.

Нині центр подав заявковий пакет до Міністерства у справах ветеранів України. Паралельно фахівці-психологи проходять навчання по роботі з військовослужбовцями. В центрі планують створити ветеранський хаб, щоб військові могли тут зустрічатися, спілкуватися.

Аби потрапити на прийом у центр «Життя», можна зателефонувати за номером: (099) 768-33-58 або ж написати на сторінку у Фейсбук. Первинну консультацію проводитиме фахівець з соціальної роботи. З'ясувавши запит, він може перенаправляти, ставити консультацію до відповідного спеціаліста. Перша консультація може бути анонімною. Фахівці можуть працювати як онлайн, так і офлайн. Індивідуально та на групових заняттях. 

Консультація триває від 30 до 60 хвилин. Мобільні виїзди відбуваються по запитах напряму або ж від старости села громади. Тоді група з психолога та реабілітолога виїжджають на виклик. Центр працює за правилом конфіденційності, тому ймовірність зустрітися в коридорі зі знайомими людьми мінімальна. Графік будують так, аби уникнути черг під кабінетами.

Як облаштований центр

Центр психосоціальної підтримки в Сарнах працює у приміщенні стоматологічної поліклініки з окремим входом, що по вулиці вулиця Європейська, 10а.

Коридор центру обладнали живим куточком – тут акваріум, шиншили, папуги. Це все сприяє психоемоційному відновленню.

Ванна кімната
Ванна кімната
 

Облаштована ванна кімната, де відвідувачі можуть прийняти за потреби душ. 

Ванна кімната
Ванна кімната

Рецепція, три кабінети психолога, кімната для роботи з дітьми, зала для групових занять, кабінет лікаря-психіатра, тренажерна зала.

***

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Коментар
20/09/2024 П'ятниця
20.09.2024
19.09.2024