Водіння Куста: у Сварицевичах досі проводять дохристиянський обряд

30 Травня 2023, 10:11
«Водіння Куста» 1476
«Водіння Куста»

У селі Сварицевичі проводять водіння Куста.  «Водіння Куста» – це дохристиянський обряд древлян, яким накликають хороший врожай. Дослідники стверджують, що це єдине село в Україні, де ще бережуть цю традицію.

Сварицевичі – це село Дубровицької громади, географічно воно розташоване неподалік кордону з Білоруссю. Водять Куста тут на християнське свято Трійці. Про це інформують в пресслужбі Сарненської РВА.

Цей обряд, згадуваний ще давньоруськими літописцями, має тисячолітню історію та передається із покоління в покоління.

У селі Сварицевичі він став невід'ємною частиною життя місцевих жителів протягом тривалого часу. До повномасштабного вторгнення рф на територію України, кожен охочий мав можливість приєднатися до цього дійства та відчути атмосферу традицій своїх предків.

Основною фігурою обряду є «Куст» – молода дівчина, прикрашена різними зеленими гілками, такими як клен або калина. Її ровесники виконують обрядові та народні пісні, прикрашаючи її та створюючи унікальну образність.

Після цього місцеві жителі відправляються до церкви, де служать богослужіння. По завершенню служби вони відвідують могили своїх родичів, приносячи лепеху та виражають сум своїм померлим, що називається «голосінням».

Тим часом молодь села готує «кусти» - групи дівчат, які відвідують будинки місцевих мешканців, вітаючи їх та виконуючи «кустові пісні» на честь кустівського обряду.

Цей обряд нагадує прихід колядників, але він відрізняється своїм глибшим значенням. Основна мета водіння Куста полягає в закликанні до дощу та процвітання врожаю. Кустівські пісні існують у кількох варіантах, але мелодія залишається однаковою, змінюються лише тексти.

Хоча наразі, через воєнний стан в Україні, традиційне проведення обряду у селі Сварицевичі було тимчасово перенесено в обласний центр, водіння Куста залишається невід'ємною частиною культурної спадщини Сарненщини.

Цей унікальний обряд продовжує зберігати свою цінну традицію та привертає увагу туристів, які бажають побачити його усе багатство та красу.

 

Коментар
25/07/2024 Четвер
25.07.2024
24.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром